czwartek, 19 maja 2016, 11:38

Czy zdrada tkwi w naszych genach?

Ten temat poruszało wiele powieści i filmów. Motywy są różne: wypalenie w związku, alkohol, nowe zauroczenie… Ale czy możemy być podświadomie kierowani genami? Czy nasz organizm jest w pewnym stopniu winny?
Zdrada Zdrada

Wazopresyna, na której produkcję wpływa gen V1aR, umacnia pamięć o pozytywnych wspólnych wspomnieniach. Co za tym idzie, w naszej podświadomości utrzymuje się przekonanie, że dobrze nam jest z aktualną partnerką. Gdy organizm produkuje za mało tego hormonu, zaczynamy coraz częściej rozglądać się za innymi. Trzymając się tego biologicznego uzasadnienia, potwierdzamy też prostą etyczną teorię: nie zdradzamy w udanym związku, obfitującym w przyjemne wspomnienia.

Walcząc z genem niewierności u partnera, można użyć innego hormonu – oksytocyny. Jest to tzw. hormon miłości. Wydzielany na przykład podczas seksu lub przytulania, wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. U mężczyzn jednak w czasie seksu testosteron wygrywa z oksytocyną, dlatego wolimy zdrzemnąć się niż przytulać partnerkę. Przeprowadzono badania, w których wyniku dowiedziono, że mężczyźni, którzy stale otrzymywali oksytocynę, raczej nie interesowali się innymi kobietami.

Jeszcze jeden gen ma wpływ na nasze życie erotyczne. Dopamina, której działanie przypomina działanie środków odurzających, uwalniana jest gdy widzimy osobę dla nas atrakcyjną. Najwięcej jej, a co za tym idzie – uczucia rozkoszy, otrzymujemy podczas pierwszego kontaktu fizycznego z partnerem. Podczas kolejnych zbliżeń mózg zalewa mniejsza dawka, zaczynamy czuć niedosyt i w efekcie szukamy ekscytujących wrażeń u innych.

Nie można jednak całkowicie obarczać winą organizmu czy ewolucyjnych teorii. Większość decyzji, choć pod wpływem silnych naturalnych bodźców, podejmujemy świadomie. Wtedy właśnie zdrada boli najbardziej.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • odpowiednia pora może dużo dać

    Najlepsza pora na seks

    Zastanawiałeś się kiedyś jakie znaczenie ma fakt kiedy uprawiasz seks? Możesz być zaskoczony. W tej kwestii też mamy zegar biologiczny, jego rozpoznanie może nam dać dużo korzyści. »

  • Pierwsza randka

    Kilka drobnych gestów na randce, które doceni każda kobieta

    W świecie, w którym ludzie umawiają się przez smsy i aplikacje zapomina się, że kobiety czasem chciałyby być potraktowane jak damy. Mimo niezależności, cicho wzdychają do amantów ze starych filmów. Co takiego jest w ich zachowaniu, że bliżej im do ideału? »

Zobacz również

  • Seks i związki Zakochaj się na wiosnę!

    Zakochaj się na wiosnę!

  • Seks i związki Seksowny mężczyzna

    Seksowny mężczyzna - czyli jaki?

  • Seks i związki Jak uniknąć bycia bluszczem?

    Jak uniknąć bycia bluszczem?