poniedziałek, 01 lutego 2016, 10:01

Najczęstsze błędy popełniane na siłowni

Ćwiczenie na siłowni wymaga nie tylko siły i energii, ale i wiedzy teoretycznej, która pomoże uniknąć popełniania poważnych błędów. Dowiedz się, jakie zaniedbania są najczęściej spotykane wśród trenujących mężczyzn.
Siłownia_pixabay Siłownia_pixabay

Siłownia ma służyć ku temu, aby wzmocnić zdrowie i kondycję twojego ciała. Wydawać by się mogło, że jeżeli tylko masz motywację i silną wolę, to wysiłek bardzo szybko przyniesie oczekiwane rezultaty. Niestety, w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej.

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń i złe nawyki, których z czasem można nabrać na siłowni, mogą zniszczyć nie tylko efekty ćwiczeń, ale i zdrowie. Warto zapoznać się więc z najczęściej popełnianymi przez trenujących mężczyzn błędami, aby sprawdzić, czy i w twoją rutynę nie wkradł się krzywdzący nawyk.

Trening tylko jednej części ciała

Zdarza się, że na siłownię wybieramy się, aby poprawić wygląd konkretnej części ciała. Spora część osób mających taki właśnie zamiar, zapomina jednak, że aby trening przyniósł pożądany efekt, musi angażować wszystkie nasze mięśnie. Skupienie się tylko na jednej z partii spowoduje, że ilość włożonego wysiłku nie będzie adekwatna do otrzymanych rezultatów, a proporcje sylwetki zostaną zaburzone.

Brak rozgrzewki i stretchingu

Niestety, obserwując ćwiczących na siłowni łatwo zauważyć, jak duża część z nich rezygnuje z tych elementów treningu. Tymczasem ominięcie rozgrzewki i rozciągania ciała tuż po treningu jest poważnym zaniedbaniem, gdyż organizm w takiej sytuacji doznaje pewnego rodzaju „szoku”. Nieprzygotowane do ćwiczeń mięśnie nie pracują tak intensywnie i są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje, natomiast brak stretchingu powoduje ich ból i wiotkość.

Zbyt duże obciążenie

Nawet jeśli odnosisz wrażenie, że już na początku swojej przygody z siłownią dasz radę udźwignąć tyle, co doświadczony sportowiec, powinieneś bez żalu oprzeć się tej pokusie. Ćwiczenia wykonywane z obciążeniem powinny być wprowadzane do treningu stopniowo, najlepiej pod okiem trenera. Narzucenie sobie zbyt intensywnych zadań może doprowadzić do poważnych kontuzji.

Zła technika

Z niewiadomych powodów panuje przekonanie, iż do ćwiczenia na siłowni nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać ani posiadać żadnej teoretycznej wiedzy- wystarczy spora dawka siły i chęci. Nic bardziej mylnego. Trenowanie, do którego na stałe wkradły się błędy dotyczące techniki wykonywanych ćwiczeń, przyniesie mało widoczne i krótkotrwałe efekty, nie mówiąc o ryzyku poważnych uszkodzeń mięśni i stawów.

Ciągłe powtarzanie jednego treningu

Nie ma niczego złego w wypracowaniu sobie stałego zestawu ćwiczeń, jednak należy pamiętać, że taki plan trzeba stale urozmaicać i dodawać do niego nowe elementy. Brak wprowadzania zmian spowoduje, że po jakimś czasie przestaniesz zauważać rezultaty swojego wysiłku. Trening będzie najbardziej efektywny wtedy, kiedy ćwiczenia siłowe przeplatać się będą z tymi aerobowymi.

Źródło: pixabay.com

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • Dieta bezglutenowa

    Czy dieta bezglutenowa jest dobra dla naszego organizmu?

    Moda na bezglutenową dietę w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli należysz do ludzi chorych na celiakię, oczywiście nie powinieneś jeść produktów zawierających gluten. »

  • Dieta dla mięśni

    Dieta dobra dla mięśni

    Marzysz o umięśnionej sylwetce? Musisz pamiętać, że budowanie mięśni to długi proces. Wymaga nie tylko odpowiedniego treningu, ale także diety. »

Zobacz również