piątek, 15 kwietnia 2016, 12:13

Jak stres wpływa na mężczyzn

Żyjemy dziś na wysokich obrotach. Rozmowa o pracę, deadline u szefa, pierwsza randka, korki, choroba w rodzinie... Możesz doświadczyć wielu stresujących sytuacji. Jak odbija się to na zdrowiu?
Jak stres wpływa na mężczyznę Jak stres wpływa na mężczyznę

Wydaje się niemal niemożliwe uniknąć stresu, nie zawsze jest to zależne od nas. Czasami  stres może być pozytywną siłą i motywować do działania, jednak najczęściej ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Stres osłabia układ immunologiczny i w efekcie jesteśmy m.in. bardziej podatni na choroby. Konsekwencje możemy zaobserwować w kilku aspektach naszego zdrowia. 

Stres może zmienić poziomy pewnych biochemicznych substancji w organizmie, które są kluczowe dla układu odpornościowego. Dlatego też, będąc ciągle pod presją, zwiększamy ryzyko zachorowania. Nie tylko częściej jesteśmy przeziębieni, ale także dłużej się leczymy.

Zbyt duża dawka stresu może sprawić, że trudniej jest nam przypomnieć sobie pewne informacje. Kortyzol działa na nasze neuroprzekaźniki przez zmniejszenie synaps, które gromadzą pamięć krótkotrwałą. Stres wpływa także na nasz wygląd. Prowadząc do zmęczenia, odbija się na kondycji naszej skóry, cera nabiera szarego odcienia, a pod oczami powstają "worki". 

Problemy w łóżku. Wstydliwe wpadki podczas sytuacji intymnych mogą być spowodowane stresem. Jedno napędza drugie i wpadamy w spiralę frustracji. Dość szybko odbija się to także na sferze życia seksualnego, prowadząc do nieporozumień, a nawet zaburzeń seksualnych. Zbyt silna presja nie tylko może obniżyć libido, ale również może spowodować problemy z erekcją. Jeśli sytuacja jest długotrwała, należy udać się do specjalisty.

Żeby nauczyć się radzić sobie z tym problemem, należy znaleźć i zrozumieć jego źródło. Bardzo pomocne są techniki relaksacyjne i wsparcie bliskich.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • Dieta bezglutenowa

    Czy dieta bezglutenowa jest dobra dla naszego organizmu?

    Moda na bezglutenową dietę w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli należysz do ludzi chorych na celiakię, oczywiście nie powinieneś jeść produktów zawierających gluten. »

  • Dieta dla mięśni

    Dieta dobra dla mięśni

    Marzysz o umięśnionej sylwetce? Musisz pamiętać, że budowanie mięśni to długi proces. Wymaga nie tylko odpowiedniego treningu, ale także diety. »

Zobacz również