Wydaje się niemal niemożliwe uniknąć stresu, nie zawsze jest to zależne od nas. Czasami stres może być pozytywną siłą i motywować do działania, jednak najczęściej ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Stres osłabia układ immunologiczny i w efekcie jesteśmy m.in. bardziej podatni na choroby. Konsekwencje możemy zaobserwować w kilku aspektach naszego zdrowia.
Stres może zmienić poziomy pewnych biochemicznych substancji w organizmie, które są kluczowe dla układu odpornościowego. Dlatego też, będąc ciągle pod presją, zwiększamy ryzyko zachorowania. Nie tylko częściej jesteśmy przeziębieni, ale także dłużej się leczymy.
Zbyt duża dawka stresu może sprawić, że trudniej jest nam przypomnieć sobie pewne informacje. Kortyzol działa na nasze neuroprzekaźniki przez zmniejszenie synaps, które gromadzą pamięć krótkotrwałą. Stres wpływa także na nasz wygląd. Prowadząc do zmęczenia, odbija się na kondycji naszej skóry, cera nabiera szarego odcienia, a pod oczami powstają "worki".
Problemy w łóżku. Wstydliwe wpadki podczas sytuacji intymnych mogą być spowodowane stresem. Jedno napędza drugie i wpadamy w spiralę frustracji. Dość szybko odbija się to także na sferze życia seksualnego, prowadząc do nieporozumień, a nawet zaburzeń seksualnych. Zbyt silna presja nie tylko może obniżyć libido, ale również może spowodować problemy z erekcją. Jeśli sytuacja jest długotrwała, należy udać się do specjalisty.
Żeby nauczyć się radzić sobie z tym problemem, należy znaleźć i zrozumieć jego źródło. Bardzo pomocne są techniki relaksacyjne i wsparcie bliskich.