piątek, 15 kwietnia 2016, 12:09

Pułapki mediów społecznościowych

Kto z nas nie ma dziś konta na facebooku lub nie chwali się na bieżąco co robi przez najpopularniejsze aplikacje? To naturalne, że chcemy być w stałym kontakcie ze swoimi znajomymi a media społecznościowe znacznie nam to ułatwiają.
Pułapki mediów społecznościowych Pułapki mediów społecznościowych

Nie wychodząc z domu możemy poinformować co u nas i dowiedzieć się jak dzień mija kolegom z pracy, ze szkolnej ławki. Jednak za tym prostym układem kryje się kilka pułapek. Będziesz bardziej czujny następnym razem!

Pierwsza z nich to to, co udostępniamy. Często przez brak świadomości lub zaniedbanie ujawniamy za dużo a to, co publikujemy, może nam zwyczajnie zaszkodzić. Jeden telefon, spontaniczne wyjście i nieoczekiwanie świetnie bawiłeś się wczorajszej nocy zamiast wyspać się do pracy? Rano jeden telefon do szefa i udało się wziąć wolne, żeby móc iść do dentysty. Problem w tym, że podczas imprezy twój kolega oznaczył cię na zdjęciu, które pozostawił dla publicznego grona odbiorców. Nawet niewinne kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego warto zadbać o to, żeby takich wpadek nie powtarzać i zmienić ustawienia prywatności. Do tego warto pamiętać, że w Internecie nic nie ginie, więc to publikujemy lub komentujemy może być w przyszłości obejrzane przez rekruterów firmy, w której staramy się o pracę.

Lubisz pochwalić się postępami na siłowni albo pięknymi widokami w podróży? Możesz zostać źle oceniony. Nie ma nic złego w tym, że delektując się pysznym daniem w drogiej restauracji albo nieziemskim widokiem na urlopie, chcemy, żeby znajomi nam odrobinę zazdrościli. Trzeba jednak pamiętać o umiarze. Okazuje się, że nawet w XXI wieku na aktualności nie straciło powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą”. Nie mając ani grama złych intencji, możemy przez kogoś podświadomie zostać odebrani jako egoista, snob, itp. Dodatkowo, wrzucanie statusów zbyt często może prowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych, czyli straty zainteresowania.

Pamiętajmy, że to tylko konto na portalu. Komunikacja przez Internet jest łatwo dostępna a twórcy największych portali oferują nam coraz więcej opcji. To bardzo wygodne, zwłaszcza gdy jesteśmy zabiegani i zmęczeni. Nie zapominajmy jednak, że nic nie zastąpi kontaktu „na żywo” lub rozmowy przez telefon.

Dla ciekawskich: w Internecie znaleźć można strony, które obnażają nasze błędy i pokazują, kiedy ujawniamy za dużo. W zeszłym roku polski youtuber nagrał filmik, w którym gra social media stalkera i uświadamia dziewczynom, jak wiele informacji można wyciągnąć z naszych kont. 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • Męskie savoir-vivre

    Męskie savoir-vivre wobec kobiety

    Przez dziesiątki lat mężczyźni byli szarmanccy – wstawali, kiedy w pobliżu pojawiała się kobieta, ustępowali jej miejsca, otwierali drzwi i nie mówili przy niej o niektórych sprawach. Chcesz być współczesnym dżentelmenem? Zobacz, jak to zrobić! »

  • Jak zorganizować przeprowadzkę?

    Jak zorganizować przeprowadzkę?

    Przeprowadzka zawsze jest stresująca, dlatego najlepiej jest ją zaplanować. Dobrze spakowane kartony ułatwią przeniesienie ich w nowe miejsce bez żadnych szkód i dodatkowo zaoszczędzą mnóstwo czasu oraz pieniędzy. »

Zobacz również