Sposoby na szybkie schudnięcie to temat będący nieustannie na czasie. W pogoni za doprowadzeniem swojego ciała do standardów rodem z hollywoodzkich okładek, jesteśmy w stanie przejść przez wiele: głodówki, rezygnowanie z ulubionych produktów, niejedzenie po godzinie 18...
Frustracja sięga zenitu, kiedy okazuje się, że żadne z naszych wyrzeczeń nie przyniosło nawet w połowie oczekiwanego rezultatu. Źli i rozczarowani zrzucamy całą winę na wadliwe geny. Trudno w ten sposób zauważyć, że większość zasad, którymi kierujemy się podczas odchudzania to nic innego jak mity, które z niewiadomych powodów uchodzą za całkowicie prawdziwe.
Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne od ciemnego
Razowe pieczywo nie jest wcale mniej kaloryczne od tego białego. Posiada jedynie nieco więcej witamin, minerałów i błonnika oraz na dłużej daje uczucie sytości.
Jedząc zdrową żywność, nie musisz kontrolować ilości
Zdrowa żywność posiada ogromną dawkę wartości odżywczych, jednak nie musi być mniej kaloryczna niż ta bezwartościowa.
Kalorie liczą się najbardziej
Absolutnie nie. Oprócz kalorii zwróć również uwagę na wartości odżywcze produktów. Doskonałym przykładem są tu owoce – większość z nich posiada więcej kalorii od niejednego batonika czy czekolady, jednak tylko one są w stanie dostarczyć nam tak ogromnej ilości witamin.
Owoce można jeść w nieograniczonych ilościach
Niestety, owoce, oprócz wartościowych witamin, bogate są również w cukry, które nie sprzyjają odchudzaniu. Warto pamiętać o tym, aby nie spożywać ich późnymi popołudniami. Najlepiej jeść je przed posiłkiem – wtedy zostaną szybciej strawione.
Nigdy nie schudnę, bo otyłość mam w genach
Zwalanie na geny winy za nieefektywne odchudzanie to bezpodstawna wymówka. Odziedziczyć można co najwyżej złe nawyki żywieniowe, które odbierają szansę na zgrabne ciało.
Opuszczanie śniadań pomaga schudnąć
Wielu osobom wydaje się, że po zjedzeniu śniadania ich apetyt rośnie, a rezygnując z tego posiłku są w stanie wytrzymać bez jedzenia o wiele dłużej. Takie oszukiwanie organizmu prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które może i pomogą schudnąć, ale zagwarantują także efekt jojo.
Ziemniaki i makarony są tuczące
Ziemniak to warzywo, a one same w sobie tuczące nie są, stanie się bombą kaloryczną dopiero wtedy, kiedy połączymy go z masłem czy tłustym sosem. Taka sama zasada dotyczy makaronów. Należy pamiętać również, że na ich kaloryczność znacząco wpływa długość gotowania – makaron przegotowany ma ich nawet kilkakrotnie więcej.
Nie należy jeść po godzinie 18
Zasada ta dotyczyć może osób, które kładą się spać jeszcze przed godziną 22. W przypadku osób, które pozostają na nogach do godzin późniejszych, niejedzenie przez tak długi czas przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Dla utrzymania wagi pod kontrolą, wystarczy pamiętać o zjedzeniu ostatniego posiłku nie później niż 2-3 godziny przed snem.
Głodówka pomaga w odchudzaniu
Głodząc się, można zrobić sobie ogromną krzywdę, Organizm ludzki działa w ten sposób, aby za wszelką cenę utrzymać człowieka przy życiu, więc kiedy po całym dniu niejedzenia otrzyma w końcu jakikolwiek posiłek, od razu zamieni go w tłuszcz, aby zmagazynować energię potrzebną na przetrwanie kolejnego dnia.
Sama dieta wystarczy, aby schudnąć
Według specjalistów dieta to 70% sukcesu, natomiast kolejne 30% stanowi regularna aktywność fizyczna. Jeśli chcemy więc, aby efekty naszych wyrzeczeń były długotrwałe, musimy dołączyć do diety ruch.
Odchudzanie to dla ciebie droga przez mękę, która nie przynosi większych efektów? Sprawdź, czy nie padłeś ofiarą mitów na jego temat!
Mity na temat odchudzania
Źródło: pixabay.com
Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Warto przeczytać
Zobacz również
-
Forma i zdrowie
W trosce o zdrowie: jak zrezygnować z cukru
-
Forma i zdrowie
Bieg to za mało! Poznaj Expert Survival Race
-
Forma i zdrowie
Zadbaj o swoje zdrowie - jakie badania warto wykonać?