piątek, 22 stycznia 2016, 11:39

YouTube sposobem na biznes?

YouTube to internetowa telewizja, która znakomicie sprawdza się do rozpowszechniania swojego wizerunku w sieci. Czy nagrywanie własnych filmików może stać się sposobem na życie, gwarantującym stałe przychody?
youtube youtube

To, że internet w niebywale szybkim tempie wypiera telewizję, jest czymś oczywistym. Każdy z jego użytkowników ma możliwość selekcji stron, sięgając jedynie po to, co daną osobę najbardziej interesuje.

Amatorzy interaktywnie przekazywanych informacji, za obiekt upodobania znaleźli sobie kanały istniejące na Youtube. A dla ich twórców, hobby stało się źródłem niezłego zarobku. W czym tkwi sukces serwisu i związanej z nim pracy?

Serwis internetowy dźwignią handlu

YouTube to reklama, która aktualnie przynosi producentom większą część zysków. Marketingowcy szybko zauważyli, że widzowie chcą używać tych samych produktów i sprzętów, co osoby nagrywające. Twórcy natomiast pochlebniej wypowiedzą się na temat czegoś, co dostali za darmo. Ruszyła więc bardzo opłacalna dla dwóch stron machina.

Tematyka

Filmiki zahaczają o wszystkie tematy, więc poza cenzurą i niepochlebną opinią widowni, nie napotkamy większych ograniczeń. Tutoriale makijażowe, poradniki kuchenne, treningi fitness, parodie czy tzw. vlogi z życia codziennego - wszystkie te filmy cieszą się ogromny powodzeniem. Jest ich jednak w tym momencie tak wiele, że aby zjednać sobie stałą widownię, trzeba wykazać się oryginalnością w przedstawieniu danego tematu. Czasami wystarczy do tego jedynie aparycja twórcy, a niekiedy trzeba się natrudzić, aby wzbudzić zainteresowanie.

Co jest niezbędne do założenia kanału?

Poza ciekawym pomysłem i zapałem do pracy, potrzebny będzie też sprzęt i to nie byle jaki. Amatorski montaż i słaba jakość nagrań zniechęcą odbiorców. Jeśli planuje się więc odniesienie sukcesu w tym rodzaju twórczości, niezbędna będzie profesjonalna kamera i program do obróbki. W zależności od tematyki, która ma zdominować kanał, przydać mogą się także lampy i inne sprzęty tego typu. Pod uwagę warto wziąć też fakt, iż nie od razu otrzymamy za darmo coś, czego reklamę możemy zaprezentować, dlatego niezbędny będzie wkład własny.

Jak zarobić?

Zarabianie na Youtube jest kwestią, o której twórcy wypowiadają się niechętnie. Oficjalna stawka wynosi ok. 40 zł za 10000 wyświetleń. Może ona znacznie wzrosnąć, jeśli kanał dotrze do zagranicznej widowni. Przychody zwiększą się, jeśli uda się nawiązać współpracę z reklamodawcami. Korzystne jest również podpisanie umowy z siecią partnerską, która pokieruje naszą „karierą” od strony urzędowej. Przyglądając się twórcom wiodącym prym na polskim Youtube, łatwo zauważyć, że dzięki kanałowi stali się powszechnie rozpoznawalni. Przyczyniło się to do rozpoczęcia wielu projektów niezwiązanych bezpośrednio z ich filmikami.

Trudno odpowiedzieć więc jednoznacznie na pytanie, czy otworzenie własnego kanału na Youtube gwarantuje stałe zarobki i odniesienie sukcesu. Korzyści majątkowe płynące z tego rodzaju działalności wiążą się z dużym zaangażowaniem i walką o przebicie się w ogromnym i niekiedy bezwzględnym świecie internetowym. 

Źródło: pixabay.com

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • 5 cech pracownika idealnego

    5 cech pracownika idealnego

    Czym charakteryzuje się pracownik, którego potrzebują w swojej firmie wszyscy szefowie? »

  • Jak radzić sobie z konfliktami w pracy?

    Jak radzić sobie z konfliktami w pracy?

    Jak rozwiązywać sprzeczki, które negatywnie wpływają na jakość pracy? »

Zobacz również