czwartek, 17 marca 2016, 08:53

Jak radzić sobie z konfliktami w pracy?

Jak rozwiązywać sprzeczki, które negatywnie wpływają na jakość pracy?
Jak radzić sobie z konfliktami w pracy? Jak radzić sobie z konfliktami w pracy?

Konflikty w pracy to ten rodzaj nieporozumień, którego rozwiązanie bywa kłopotliwe i wymaga sporo czasu. Nawet małe sprzeczki między dwiema osobami mogą wpłynąć na osłabienie efektywności wykonywania zadań i kontakt całego zespołu.

Skąd biorą się konflikty w pracy? Zazwyczaj przez brak porozumienia, różnice charakterów, rywalizację. Może wydawać się więc, że kłótnie są naturalnym elementem występującym pomiędzy współpracownikami, których nie zawsze dobieramy sobie sami. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy do akcji wkracza szef, dla którego konflikty są oznaka tego, że zespół nie jest w stanie sprostać powierzonym im zadaniom. Jak więc radzić sobie z konfliktami i przy okazji zapobiec temu, aby sprzeczki przenosiły się na jakość pracy?

Dobro firmy przede wszystkim

Ponad twoje ambicje, chęć bycia najlepszym i rywalizację, postaw ogólne dobro firmy, w której pracujesz. Przekonaj do tego również drugą stronę konfliktu. Pomoże to spojrzeć wam obiektywnie na całą sprawę, wyciągnąć wnioski i wymyślić najlepsze rozwiązanie. Wygłaszaj głośno swoje zdanie, ale nie rób tego w sposób obraźliwy i całkowicie kwestionujący poglądy współpracowników. Warto uświadomić sobie, że w grupie tkwi siła, a jeśli dostrzeże ją wasz pracodawca, to każdy zyska coś na wspólnych staraniach.

Najpierw pomyśl, potem powiedz

Konflikty w pracy często powodowane są zbyt emocjonalnym i impulsywnym podejściem do problemu. Zdarza się, że problem przychodzi niespodziewanie, a nas goni czas. Kiedy każda minuta staje się cenna, wydaje się, że nie ma ani chwili na rozważenie argumentów drugiej strony. Kłótnia staje się wówczas tylko kwestią kilku sekund. Zanim skrytykujesz pomysły swojego współpracownika, bo od razu założysz, że nie macie wystarczająco czasu na rozważanie opcji słabszych niż twoja, spokojnie przemyśl wszystkie założenia kolegi z pracy. O to samo poproś go w odwrotnej sytuacji. Nie pozwólcie, aby nagłe emocje przekreśliły wszystkie dotychczasowe starania.

Poszukaj kompromisu

Nie ma takiego konfliktu, którego nie da się rozwiązać za pomocą kompromisu. Przekonaj współpracownika, że na pewno możecie dojść do porozumienia, które zadowoli dwie strony, a przede wszystkim zadziała na korzyść firmy. Powiedz na głos wszystkie swoje obawy, propozycje, zastrzeżenia. Tylko w ten sposób dojdziecie do takiego kompromisu, z którym obydwoje się pogodzicie.

Źródło: pixabay.com

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • 5 cech pracownika idealnego

    5 cech pracownika idealnego

    Czym charakteryzuje się pracownik, którego potrzebują w swojej firmie wszyscy szefowie? »

  • 10 kroków do sukcesu

    10 kroków do sukcesu

    Jak osiągnąć sukces? Przekonaj się, że wystarczy wykonać kilka kroków, aby wspiąć się na sam szczyt kariery. »

Zobacz również