wtorek, 31 maja 2016, 10:09

Pułapki codzienności: czy jesteś uzależniony od gadżetów?

Jaki byłby Bond bez najnowszego zegarka, który jest jednocześnie dyktafonem, kompasem albo i bronią? Wielu z nas lubi nowinki technologiczne i nie potrafi bez nich normalnie funkcjonować. Nie ma w tym nic złego, w końcu ułatwiają życie.
Chociaż bardzo przydatne, mogą nam zaszkodzić Chociaż bardzo przydatne, mogą nam zaszkodzić

Tak jak od alkoholu, substancji psychoaktywnych, możemy uzależnić się od gadżetów. Istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, które zwiastują problem. Wielu z nas miało okazję poczuć się niezręcznie, kiedy podczas czekania na spotkanie nie mogliśmy pobawić się telefonem lub zająć się czymś. Jeśli jednak brak „zabawki” wywołuje w tobie bliżej nieokreślony lęk lub wstając rano czujesz, że musisz od razu wziąć telefon, laptopa lub tablet, nie wróży to niczego dobrego.

Poświęcanie zbyt dużej uwagi i czasu gadżetom wpływa też źle na relacje z innymi ludźmi. Bawiąc się telefonem podczas spotkania lub odwołując je z podobnych względów, ignorujesz ostentacyjnie innych, co może prowadzić do kłótni. Poświęcając więcej uwagi urządzeniu niż człowiekowi, sprawiamy, że odbierze to jako brak szacunku. Warto poświęcić więcej czasu na rozmowę z drugą osobą.

Bardzo ważny jest aspekt finansowy. Jeśli musisz kupić najnowszy model zegarka czy smartfona jak tylko wejdzie na rynek, ale nie masz ku temu słusznych argumentów, mocno odbije się to na zasobności twojego portfela. Zadaj sobie istotne pytanie: czy muszę to kupić? Wpadamy w błędne koło, kupując coś, żeby poczuć się lepiej a co nie jest nam potrzebne. Potem przychodzą wyrzuty sumienia, że produkt jest zbyt drogi, czujemy się przez chwilę źle i żeby poprawić sobie humor, kupujemy inną rzecz.  Jeśli ucierpiałeś finansowo z powodu takich zachcianek, musisz wprowadzić jakąś dyscyplinę. Najlepiej jest ustawić limit kwoty, jaką możesz w miesiącu poświęcić na dane przyjemności. Następnym razem także zadaj sobie pytanie, czy dana rzecz jest ci w ogóle potrzebna lub jeśli chcesz kupić nowy model, sprzedaj stary. Pomyśl także, co mógłbyś mieć, gdybyś odłożył pieniądze wydane na niepotrzebne rzeczy.

Źródło: www.menshealth.pl

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

  • e-papierosy - co wiemy?

    Co wiemy o e-papierosach ?

    W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować wzrost popularności e-papierosów. Są one alternatywą dla osób, które do tej pory paliły tradycyjne papierosy. Co wiemy na ich temat? Czy na pewno są one lepsze dla naszych organizmów, niż te tradycyjne? »

  • Mocowanie na ramę Hama

    Uchwyć aktywne chwile dzięki gadżetom do GoPro

    Moda na aktywne spędzanie czasu wolnego jest ostatnio motorem napędzającym producentów akcesoriów i gadżetów do wprowadzania na rynek rozmaitych produktów mających na celu ułatwienie oraz urozmaicenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. »

Zobacz również